TAM YAĞLI BEYAZ PEYNİR – KOYUN SÜTÜ

Koyun sütünden üretilmiştir. 100g’ı günlük kalsiyum ihtiyacının %80’ini, günlük fosfor ihtiyacının %53’ünü karşılar. +2°C ile +4°C arasında muhafaza edilmelidir.
Okumaya Devam Et →

Tam Yağlı Klasik Beyaz Peynir

İnek sütünden üretilmiştir. 100g’ı günlük kalsiyum ihtiyacının %98’ini, günlük fosfor ihtiyacının %83’ünü karşılar. +2°C ile +4°C arasında muhafaza edilmelidir.
Okumaya Devam Et →

Light Beyaz Peynir

İnek sütünden üretilmiştir. 100g’ı günlük kalsiyum ihtiyacının %87’sini, günlük fosfor ihtiyacının %72’sini karşılar. +2°C ile +4°C arasında muhafaza edilmelidir.
Okumaya Devam Et →

Yarım Yağlı Beyaz Peynir

İnek sütünden üretilmiştir. 100g’ı günlük kalsiyum ihtiyacının %81’ini, günlük fosfor ihtiyacının %68’ini karşılar. +2°C ile +4°C arasında muhafaza edilmelidir.
Okumaya Devam Et →

Tam Yağlı Lokum Yumuşaklığında Beyaz Peynir

Yörsan Tam Yağlı Beyaz Peynir içerdiği zengin mineral, vitamin ve protein nedeni ile beslenmede önemli katkısı olan bir gıda maddesidir. Kalsiyum, kemik ve diş gelişimi için önemli bir mineraldir. Çocuklar, hamile ya da emziren kadınlar kalsiyuma daha fazla ihtiyaç duyarlar. Bu nedenl
Okumaya Devam Et →

Tam Yağlı Yuvarlak Beyaz Peynir

İnek sütünden üretilmiştir. 100g’ı günlük kalsiyum ihtiyacının %81’ini, günlük fosfor ihtiyacının %67’sini karşılar. +2°C ile +4°C arasında muhafaza edilmelidir.
Okumaya Devam Et →

Yörsan Tam Yağlı Beyaz Peynir

ocuklar, hamile ya da emziren kadınlar kalsiyuma daha fazla ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle diğer süt ürünleriyle birlikte özellikle peynir tüketmeleri gerekmektedir. Çünkü peynirdeki kalsiyum, biyolojik değeri yüksek olan, yani insan vücudu tarafından kolayca kullanılabilen formdadır. F
Okumaya Devam Et →

Porsiyon Peynirler

Tam Yağlı Porsiyon Kaşar Peyniri Küçük ambalajı ile her an yanınızda taşıyabileceğiniz porsiyon Tam Yağlı Kaşar Peyniri ara öğünlerinize lezzet katıyor.95g’ı günlük kalsiyum ihtiyacının tamamını, 100g’ı günlük fosfor ihtiyacının %72’ini karşılar. +2°C ile +4°C arasın
Okumaya Devam Et →

Yöresel Peynirler

Antep Peyniri İnek sütünden üretilmiştir. 93g’ı günlük kalsiyum ihtiyacının tamamını, 100g’ı günlük fosfor ihtiyacının %98’ini karşılar. +2°C ile +4°C arasında muhafaza edilmelidir Civil Peyniri İnek sütünden üretilmiştir. 97g’ı günlük kalsiyum ihtiyacının tama
Okumaya Devam Et →

Taze Sürülebilir Peynir Çeşitleri

Taze Sürülebilir Keçi Peyniri 250 g ABS Kase +2°C ile +4°C arasında muhafaza edilmelidir. Taze Sürülebilir Koyun Peyniri 250 g ABS Kase +2°C ile +4°C arasında muhafaza edilmelidir. Taze Sürülebilir İnek Peyniri 250 g ABS Kase +2°C ile +4°C arasında muhafaza edilmelidir.
Okumaya Devam Et →